Добрий вечір! Вітаємо в середу 25 квітня 2018 р.

Mapa serwisu

Ближче про…

Zbliżenie na…

Strona główna

O serwisie

Informacje o kraju

Kultura i historia

Język

Porady

Zbliżenie na…

Karpaty

Informacje praktyczne

Karpaty zimą

Lwów

Transport

Noclegi, jedzenie

Zwiedzanie, kultura

Handel, usługi

Okolice Lwowa

Kijów

Transport

Noclegi, jedzenie

Zwiedzanie

Zakarpacie >

Użhorod

Mukaczewo

Historia

Nazwy miejscowe

Wspomnienia

Szlaki

Tablica ogłoszeń

Rozkłady jazdy

Odsyłacze

Do pobrania

Separator

Szukaj…

Separator

ШвидкийЛінк

Czy możemy ci polecić jakiś przewodnik? Oczywiście!

kliknij

Separator
Separator

Nasze strony znajdują się na serwerze

starzaki.eu.org

Separator

Valid HTML 4.01

Valid CSS

Separator


odwiedzin od 9.04.2002

Statystyki witryny

Zakarpacie

Wiele osób nie wie, że nie cała zachodnia Ukraina należała do Polski. Dzisiejszy obwód zakarpacki był związany z inną dawną potęgą – Węgrami, i to dłużej niż ziemia halicka z Polską. Ukraińska i polska nazwa regionu – Zakarpacie (Закарпаття – Zakarpáttia) nawiązuje oczywiście do jego położenia; Czesi, Słowacy i Węgrzy mieli inny punkt widzenia, stąd druga nazwa – Podkarpacie (słow. Podkarpatsko, węg. Kárpátalja).

Historia Zakarpacia miała decydujący wpływ na uformowanie się specyfiki tego regionu. Wśród Ukraińców z Galicji powszechna jest opinia o rodakach z Zakarpacia jako ludziach stoicko spokojnych, obojętnych na kwestie narodowościowe, za każdej władzy potrafiących zajmować się własnymi sprawami i zazdrośnie strzegących lokalnej tożsamości. Dowodem tego ostatniego może być stosowanie do potrzeb prywatnych czasu węgierskiego i sprzeciw (uwzględniony przez Watykan) wobec planów przyłączenia lokalnego kościoła do galicyjskiego Ukraińskiego Kościoła Grekokatolickiego.

Ponieważ kraj ten nie zaznał masowych przesiedleń podczas dwudziestowiecznych zmian granic, bardzo liczna na Zakarpaciu jest mniejszość węgierska (według spisu z 2001 r. – 12% mieszkańców), której przyznano prawo do nauki we własnym języku, a na południu obwodu – również do dwujęzycznych tablic w miejscowościach. Dzięki przynależności do Węgier, miejscowi Żydzi – choć prześladowani – uniknęli masowej eksterminacji, która spotkała Żydów galicyjskich. (Niemniej żydowskie życie społeczne i religijne do tej pory nie podźwignęło się z upadku spowodowanego II wojną światową i programowym ateizmem czasów ZSRR.) Podobnie jak na Słowacji, widoczna jest też – praktycznie nieobecna w Galicji – mniejszość romska i rumuńska. Udział Słowaków i Niemców w ogólnej liczbie ludności nie przekracza już natomiast 1%.

Węgry chyba na zawsze utrwaliły się w krajobrazie Zakarpacia. Charakterystyczne domy z czterospadowymi dachami, obrośnięte winem, miasteczka i zamki często przywodzące na myśl Słowację… A do tego różnorodność krajobrazu – od rolniczej Niziny Węgierskiej poprzecinanej siecią kanałów irygacyjnych do słabo zaludninonych, wręcz dzikich rejonów Karpat na wschodzie obwodu. Zakarpacie z pewnością warto zwiedzić!

Dojazd i komunikacja

Na Zakarpacie można łatwo dotrzeć z Polski, Słowacji i Węgier. Dwie główne szosy to:

  • E50/M06 Lwów – Stryj – Mukaczewo – Użhorod – Michalovce (Słowacja)
  • A262 (od Użhorodu M17/E573) Lwów – Sambor – Użhorod – Nyíregyháza (Węgry)

Pierwsza z nich jest szersza i lepiej utrzymana, druga – gorsza i o mniejszym znaczeniu, ale podobno da się nią przejechać. Odległość ze Lwowa do Mukaczewa wynosi zaledwie 225 km, a do Użhorodu – 269 km i można ją spokojnie pokonać w 4-5 godzin. Jeżeli jedziemy bezpośrednio z Polski (przez Medykę), to możemy skrócić drogę skręcając w Mościskach na Sambor. Natomiast ze Słowacji można wjechać również drogą z Humennego, która łączy się z szosą Lwów – Sambor – Użhorod w miejscowości Malyj Bereznyj. Południowym skrajem obwodu wiedzie zaś jedyna szosa o przebiegu równoleżnikowym: R03 Mukaczewo – Chust – Tiaczów – Rachów – Jasinia (dalej na Iwano-Frankowsk).

Mukaczewo i Użhorod mają liczne bezpośrednie połączenia kolejowe ze Lwowem (większość przez Stryj), a także po jednym dziennie z Bratysławą i Budapesztem. Jeden bezpośredni pociąg dziennie dociera ze Lwowa przez Chust i Tiaczów do Sołotwyna; od zachodu również jeden pociąg dociera przez Iwano-Frankowsk do Rachowa. Między Rachowem a Sołotwynem nie ma komunikacji kolejowej, gdyż linia kolejowa przebiega na terytorium Rumunii (budowę po ukraińskiej stronie rozpoczęli Węgrzy w czasie II wojny i kontynuowali sowieci, ale utknęła ona właśnie w Sołotwynie); kursują za to autobusy, niektóre całkiem porządne. Autobusy docierają też do wielu mniejszych miejscowości.

Zobacz też…

Pokrewne strony  Przewodniki, Mapy

Powiązane odsyłacze  wyświetl

do góry

© 2000-2003 Redakcja suputnyk.site.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone, przedruk wyłącznie za zgodą redakcji. Prosimy zapoznać się z zastrzeżeniem.
Kodowanie: Unicode UTF-8. Kliknij tu, jezeli strony nie wyswietlaja sie poprawnie. Kontakt w sprawach technicznych: webmaster(at)suputnyk.site.pl.
Plik źródłowy: zblizenie/zakarpacie.xml [utworzony: 15.10.2002 zmodyfikowany: 5.03.2003 22.29].