Dobryj večir! Vitajemo v seredu 25 kvitńa 2018 r.

Mapa serwisu

Ближче про…

Zbliżenie na…

Strona główna

O serwisie

Informacje o kraju

Kultura i historia

Język

Porady

Zbliżenie na…

Karpaty

Informacje praktyczne

Karpaty zimą

Lwów

Transport

Noclegi, jedzenie

Zwiedzanie, kultura

Handel, usługi

Okolice Lwowa

Kijów

Transport

Noclegi, jedzenie

Zwiedzanie >

Zakarpacie

Użhorod

Mukaczewo

Historia

Nazwy miejscowe

Wspomnienia

Szlaki

Tablica ogłoszeń

Rozkłady jazdy

Odsyłacze

Do pobrania

Separator

Szukaj…

Separator

ШвидкийЛінк

Czy na Ukrainie wolno kupować jakąkolwiek żywność?

kliknij

Separator
Separator

Nasze strony znajdują się na serwerze

starzaki.eu.org

Separator

Valid HTML 4.01

Valid CSS

Separator


odwiedzin od 9.04.2002

Statystyki witryny

Kijów – zwiedzanie

Co jest do zwiedzenia

Kijów zaskakuje ilością rzeczy, które koniecznie trzeba zobaczyć. Wakacyjny pobyt krótszy niż 3 dni praktycznie mija się z celem, wziąwszy pod uwagę odległość, którą trzeba przebyć, aby się w Kijowie znaleźć. Niekwestionowane must-see to Sobór Sofijski, Chreszczatyk, Andrzejewski Zjazd i Peczerska Ławra. Ale do zobaczenia jest wiele więcej.

Oto orientacyjna lokalizacja ciekawych miejsc:

  • Chreszczatyk – główna ulica miasta; podczas wojny zniszczona (ocalały pojedyncze budynki), odbudowana w duchu komunistycznego betonowego monumentalizmu, ale na szczęście jest tam dużo zieleni i masa ludzi o każdej porze dnia; warto zatrzymać się gdzieś na piwo (ok. 8 hrn 0,5 l), lody (ok. 1 hrn) lub kwas chlebowy (70 kop. 0,5 l). Fani kulinarnego globalizmu znajdą coś dla siebie w macdonaldzie przylegającym do stacji metra.
  • Część śródmieścia na wschód od Chreszczatyka – ulice Instytutśka (z dawną siedzibą NKWD), Architektora Horodećkoho (Horodećkyj zaprojektował wiele wspaniałych budowli Kijowa), Bankowa (z siedzibą prezydenta), Kruhlouniwersytetśka (punkt sprzedaży pyriżków po 40 kop.), siedziby rządu i Werchownej Rady.
  • Na zachód od Chreszczatyka – bulwar Szewczenki z parkiem, Opera, Złote Wrota (a raczej ich betonowa rekonstrukcja, ale jest z niej ładny widok na okoliczne dachy), pomnik Chmielnickiego, Monastyr o Złotych Kopułach z soborem św. Michała Archanioła (zburzonym i odbudowanym, przez przeszkloną posadzkę można oglądać pozostałości ruin) i pomnik ofiar wielkiego głodu. Warto się przejść do lub od Chreszczatyka (a dokładnie Majdanu Nezależnosti) malowniczą ulicą Sofijiwską lub Małą Żytomierską. Na tzw. Domu Nauczyciela (ul. Wolodymyrśka przy parku Szewczenki) można obejrzeć tablicę upamiętniającą proklamowanie w tym miejscu przez prof. Mychajła Hruszewśkiego niepodległości Ukraińskiej Republiki Ludowej. Główną jednak atrakcją tej części miasta jest wzniesiony przez Jarosława Mądrego XI-wieczny Sofijiwśkyj Sobor – Sobór Sofijski (Mądrości Bożej), w którym zachowały się do tej pory fragmenty oryginalnych mozaik i fresków, m. in. słynnych przedstawień orszaku rodziny księcia Jarosława i wizyty księżnej Olgi u cesarza bizantyjskiego Konstantyna Porfirogenety.
  • Podół (Pódil) – dawne przedmieście Kijowa, które zyskało na znaczeniu w XVII wieku. Tu przebiega Andrzejewski Zjazd (Andríjiwśkyj Uzwíz), łączący Podół ze Starym Miastem – ulica jakby żywcem przeniesiona z XIX wieku, na której znajdują się ciekawe Muzeum Jednej Ulicy (jeżeli ktoś zna rosyjski, powinien przy wejściu kupić przewodnik po muzeum – bardzo pomaga w zwiedzaniu), obok mieści się galeria socrealizmu, a dalej pod górę – muzeum Michała Bułhakowa, który mieszkał w domu nr 13 i w tymże domu „osiedlił” bohaterów „Białej gwardii”; ze Wzgórza Zamkowego nad ulicą (wejście po schodach) można oglądać panoramę Podołu i Dniepr. Centrum Podołu stanowi plac Kontraktowy (nazwany tak od tradycyjnych targów), wokół którego znajdują się XII-wieczna cerkiew Matki Bożej Pirgotis (zburzona w 1935 r., odbudowana po r. 1991), budynki Akademii Kijowsko-Mohylańskiej, klasztor żeński św. Flora (wstęp w długich spodniach i rękawach) i liczne inne cerkwie, w tym rewelacyjnie zachowana XII-wieczna p.w. św. Cyryla (Kyryliwśka Cerkwa). Natomiast na samej górze Andrzejewskiego Zjazdu warto obejrzeć (również w środku) cerkiew św. Andrzeja.
  • W południowej części śródmieścia znajduje się okazały, bogato zdobiony, neogotycki kościół katolicki św. Mikołaja (wul. Czerwonoarmijśka [tradycyjna nazwa: Welyka Wasyľkiwśka] 75 [przy Fedorowa], metro Palác Ukrajína + trolejbus 12). Zwiedzanie tylko w okolicach nabożeństw, gdyż oficjalnie jest to wciąż Dom Muzyki Organowej (po ukraińsku – nd 9, 18, pn 18, wt 8, 18, cz 8, 18, pt 18, so 8, po polsku: nd 11, śr 8, pt 8).
  • Z kolei na południowo-wschodnim krańcu starego Kijowa znajduje się słynna Peczerska Ławra (ławra to rodzaj klasztoru). Dojazd: autobus 20 z Chreszczatyka lub od metra Arsenáľna; marszrutka 163 od metra Arsenáľna; marszrutka 520 od metra Lýbidśka. Monastyr Peczerski to jeden z pierwszych klasztorów w Kijowie, który, po licznych rozbudowach, jest dzisiaj również największym. Zmarli mnisi byli chowani w podziemnych pieczarach (skąd nazwa klasztoru), a ich groby szybko stały się miejscem pielgrzymek – są nim zresztą do dziś. W czasie komunizmu część budowli została zburzona, a pozostałe popadły w ruinę; obecnie prace rekonstrukcyjne dobiegają końca. Kompleks jest podzielony na część państwową i kościelną; wejścia do pieczar (które można zwiedzać ze świeczką pod warunkiem odpowiedniego ubioru i zachowania milczenia) znajdują się w tej drugiej części; musicie to zobaczyć! Zza zabudowań widok na Dniepr i most metra. Komuniści postanowili przyćmić Ławrę Peczerską i tuż obok zbudowali Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej (częściowo na wolnym powietrzu – posłuchajcie koniecznie marszów Armii Czerwonej, jest też część poświęcona wojnie w Afganistanie) z gigantycznym pomnikiem Matki-Ojczyzny (z herbem ZSRR na tarczy) o posturze młotkowego z doprawionymi piersiami. Spod pomnika widok na Dniepr i most kolejowy; do pomnika można też się wspiąć od bulw. Drużby Narodiw (trolejbus 10 albo autobus 3 lub 112 od metra Drúżby Naródiw). Po drugiej stronie bulwaru położony jest inny znany klasztor – Monastyr Wydubicki (Wydubyćkyj Monastyr) z przylegającym doń Ogrodem Botanicznym (dojście ulicą Wydubyćką od trolejbusu lub autobusu jw.)

Amatorów rosyjskiej egzotyki może zainteresować bania rosyjska, która znajduje się niedaleko centrum – wul. Malá Żytómyrśka 3 (zapewne są też inne, ale nie natrafiliśmy na takowe).

Muzea

Jak na stolicę przystało, Kijów jest siedzibą wielu wspaniałych muzeów. Państwowym muzeum jest Sobór św. Sofii – wstęp podstawowy 15 hrn (Ukraińcy – 7 hrn); warto też wykupić bilet na zwiedzanie piętra, wejście grupami co godzinę z parteru, schodami przy wyjściu z głównej części świątyni. Podobnie Peczerska Ławra – 16 hrn (Ukraińcy – 3 hrn), dodatkowe 3 hrn wstęp na wieżę, plan kompleksu (ukraińsko-angielski, warto kupić dla lepszej orientacji) – 5 hrn. Ceny podajemy według stanu na lipiec 2002 – jak widać, w Kijowie panuje zwyczaj ustalania innych cen dla obcokrajowców; ostatnio wyszło jednak jakieś rozporządzenie w sprawie ujednolicenia cen biletów i wiemy, że w sierpniu 2002 niektóre muzea już się do niego zastosowały (np. Peczerska Ławra wprowadziła jedną cenę 10 hrn), ale inne obawiają się utraty ukraińskich zwiedzających. Jeśli ktoś mówi dobrze po ukraińsku lub rosyjsku, to zawsze może spróbować udawać Ukraińca.

Inne ważne muzea to: Muzeum Ukraińskich Sztuk Plastycznych (ul. Hruszewśkoho 6), Kijowskie Muzeum Sztuki Rosyjskiej (ul. Tereszczenkiwśka 9), Narodowe Muzeum Historii Ukrainy (ul. Wolodymyrśka 2), Muzeum Historii Kijowa w Pałacu Kłowskim (ul. Pylypa Orlyka 8) oraz wspomniane już Muzeum Jednej Ulicy (Andríjiwśkyj Uzwíz 2) i Muzeum Michała Bułhakowa (Andríjiwśkyj Uzwíz 13).

ki-lawra_piotrek_przy_drukarni.jpg

Peczerska Ławra

Zobacz też…

Pokrewne strony  Przewodniki, Mapy

Powiązane odsyłacze  wyświetl

do góry

© 2000-2003 Redakcja suputnyk.site.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone, przedruk wyłącznie za zgodą redakcji. Prosimy zapoznać się z zastrzeżeniem.
Kodowanie: Unicode UTF-8. Kliknij tu, jezeli strony nie wyswietlaja sie poprawnie. Kontakt w sprawach technicznych: webmaster(at)suputnyk.site.pl.
Plik źródłowy: zblizenie/kijow/zwiedzanie.xml [utworzony: 11.02.2001 zmodyfikowany: 5.03.2003 22.38].